Węzły przesiadkowe oddane do użytku

Węzły przesiadkowe oddane do użytku

Częstochowa

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa podczas której zostały oddane do użytku węzły przesiadkowe przy częstochowskich dworcach.

Spotkanie odbyło się na terenie centrum przesiadkowego przy ul. Piłsudskiego, jednego z trzech wybudowanych. Inwestycja zrealizowana w trzech lokalizacjach, którą symbolicznie oddano do użytku w centrum miasta, kosztowała 69 mln zł.

 

Kończymy jedną z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Będzie to udogodnienie nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale i całego regionu. Wiemy, że codziennie do Częstochowy z okolic przyjeżdża do szkoły, pracy i w innych celach około 40 tys. osób. Dzięki tej infrastrukturze jest duża szansa, że część z nich przesiądzie się lub w ogóle zrezygnuje z przyjazdu prywatnym środkiem transportu na rzecz publicznego transportu zbiorowego lub alternatywnego środka transportu  – podkreślił prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Inwestycja odmieniła okolice trzech dworców kolejowych w mieście: Raków, Stradom i Główny (Częstochowa Osobowa). W sąsiedztwie tego ostatniego, w Śródmieściu, do niedawna panował nieład, a ulica Piłsudskiego, przyległa do centrum przesiadkowego, daleka była od stanu technicznego z lat swojej świetności, kiedy nazywała się jeszcze ul. Dojazd. Przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Niesmaczny wskazał na to, że zakończona budowa poprawi komfort życia także miejscowych.

Przy ul. Piłsudskiego bądź w jej obrębie żyje mnóstwo naszych mieszkanek i mieszkańców, droga łączy się z główną arterią centrum – aleją Najświętszej Maryi Panny, do której charakterem nawiązuje teraz ul. Piłsudskiego. To bardzo ważne, żeby żyło się im komfortowo i bezpiecznie, z dobrą ulicą, chodnikiem, drogami rowerowymi i zielenią. To wszystko dzięki temu zadaniu zostało tutaj wybudowane. Po za tym to pierwsze miejsce, które widzą po wyjściu z dworca od ul. Piłsudskiego podróżni. Ważne, żeby przyciągało, jak teraz, a nie odpychało, jak wcześniej – powiedział Zbigniew Niesmaczny.

Od wtorku (26.01) z infrastruktury centrum przesiadkowego przy ul. Piłsudskiego zaczną korzystać pasażerowie publicznego transportu zbiorowego, w tym przede wszystkim częstochowskiego MPK.